دیتاسنتر که در فارسی به آن مرکز داده گفته می شود، را می توان مجموعه ای از تجهیزات، سرور‌ها، رک‌ها، شبکه ساختمان با تمام موارد امنیتی و … تعریف کرد. کاربرد آن همانطور که از نامش نیز مشخص است، مرکز داده یعنی مکانی که سرویس های اینترنتی، سرورها یا تجهیزات مورد نیاز برای استفاده در شبکه را سرویس‌دهی می‌کند.
ایجاد بستر لازم برای حضوری ماندگار، همیشه در دسترس و با کیفیت بر روی اینترنت، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان مالی و انسانی بوده و برای شرکت‌های نیازمند به این گونه خدمات، به هیچ عنوان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
تأسیس و راه‌اندازی یک مرکز داده (Data Center) حرفه‌ای با تمامی امکانات جهت اتصال با کیفیت به شبکه بین‌المللی اینترنت و یا شبکه ملی اطلاعات (اینترانت) کاری بسیار زمان بر و پر هزینه می‌باشد. نکته مهم‌تر اینکه حضوری ماندگار بر روی اینترنت، نیازمند دارا بودن ساز و کارهای مقابله با حملات اینترنتی در ابعاد بسیار بسیار گسترده (DDoS) و همچنین در اختیار داشتن نیروهایی کارآزموده و متبحر جهت جلوگیری از انواع نفوذهای اینترنتی می‌باشد.
شرکت هرمزنت با فراهم آوردن این دو مهم و با هدف جلوگیری از خروج ترافیک غیر ضروری از کشور، اقدام به ارائه سرویس Colocation در فضای مرکز داده اصلی خود نموده است.
مشتریان بالقوه این سرویس را ISPها، خبرگزاری‌ها، وزارتخانه‌ها و کلیه سازمان‌هایی تشکیل می‌دهند که نیاز به حضور ۲۴ ساعته، با کیفیت و امن بر روی اینترنت و یا اینترانت داشته و به دنبال راهکاری مطمئن و مقرون به صرفه می‌باشند.
استفاده از تمامی امکانات بالقوه مرکز داده اصلی هرمزنت‌، پشتیبانی ۲۴ ساعته، دسترسی فیزیکی به تجهیزات در حداقل زمان، بهره مندی از راهکارهای امنیتی ویژه هرمزنت جهت مقابله با حملات اینترنتی و بسیاری پارامترهای دیگر را می‌توان از دلایل اصلی انتخاب این سرویس توسط سازمان‌های گوناگون دانست.
سرویس اشتراک فضای هرمز نت‌، با استفاده از فضای مجهز به امکانات پیشرفته امنیتی، تهویه هوا، کنترل رطوبت، فضای اختصاصی سرورها، تامین برق اضطراری و کلیه ملزومات، به شرکت ها و موسسات این امکان را می‌دهد تا از قرار گرفتن سرورها و تجهیزات خود در مکانی مناسب اطمینان حاصل نمایند.

ویژگی‌های خدمات دیتاسنتر و هاستینگ هرمزنت:

  • ارتباط بر روی دو درگاه ده گیگابیتی با اتصال فیبر نوری به اتاق داده های کشور در ارتباطات زیرساخت
  • تامین نیروی برق دائم با استفاده از UPS و ژنراتور
  • تامین امنیت محیطی با استفاده از دوربین مدار بسته و راهکار 24 ساعته احراز هویت
  • پشتیبانی 24 ساعته و در ایام تعطیل
  • ارائه خدمات امنیت اطلاعات (IDS/IPS)
  • ارائه پنل جهت مانیتورینگ مصرف مشترک
  • امکان تغییر اطلاعات IP مشترک در Ripe
  • امکان برقراری ارتباط BGP در صورت نیاز